MENU

PL | ENG| DE
Browar Witnica to strona dla pełnoletnich.

Strona https://browar-witnica.pl jest przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły 18 rok życia.

Nasz serwis korzysta też z plików cookies, w celu personalizacji wyświetlanych treści w serwisie oraz wyświetlania reklam tudzież zliczania statystyk.

Jak warzymy

Browar Witnica.

Browar Witnica istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1848 roku. Jako jedyny w regionie producent piwa kontynuujemy tradycje piwowarskie i warzymy piwo zgodnie ze sztuką, na bazie naturalnych składników, stosując tradycyjne receptury.

Jakość naszych wyrobów doceniają nie tylko konsumenci, ale także liczne grona jurorskie na konkursach piwnych w Polsce i za granicą, gdzie piwa marki Lubuskie zdobywają liczne nagrody i medale.

Należymy do Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, które zrzesza tylko browary przestrzegające Kodeksu Dobrego Piwa.

Jesteśmy firmą w 100% z polskim kapitałem.

Piwa z naszego browaru wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gama piw marki LUBUSKIE, na która składają się tradycyjne piwa jasne i ciemne, piwa smakowe oraz nowofalowe piwa specjalne (głównie górnej fermentacji) jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie piwo, w którym się rozsmakuje, a nawet być może pokocha.

Zachęcamy do degustacji i niewątpliwie przyjemnego zajęcia, jakim jest odkrywanie rozkoszy Smaków Lubuskiego!


Z czego powstają nasze piwa?

Piwo w Browarze Witnica powstaje tradycyjnie z wody, słodu, chmielu i drożdży. Ponadto piwa smakowe zawierają naturalne soki oraz miody. Dominującym składnikiem jest woda, którą czerpiemy z własnych studni głębinowych.

Poza wodą głównym surowcem jest słód.Najbardziej popularny jest pilzneński jasny. Ponadto stosujemy słody: karmelowy jasny i ciemny, monachijski, pale ale (jęczmienne) oraz słód pszeniczny.

Chmiel wnosi do piwa charakterystyczną goryczkę i aromat. Jest dobierany w zależności od stylu piwa. W piwowarstwie wykorzystywane są wyłącznie owocostany żeńskie. W naszych piwach można znaleźć następujące gatunki: Amarillo, Aurora, Cascade, Centennial, Chinook, Citra, Lubelski, Perle, Sybilla, Zeus.

Alkohol i dwutlenek węgla w piwie zawdzięczamy natomiast drożdżom. Te jednokomórkowe grzyby fermentują cukry zawarte w brzeczce. Wyróżniamy drożdże dolnej (piwa typu lager) i górnej (piwa typu ale) fermentacji.


Jak warzymy?

Piwa z Browaru Witnica odróżniają się od koncernowych tradycyjną metodą warzenia, w której zgodnie ze sztuką piwowarską, zachowane są wszystkie etapy. Nasze piwa fermentują w otwartych kadziach oraz leżakują w tankach tyle czasu, ile wymaga tego dany gatunek. Nie przyspieszamy sztucznie poszczególnych procesów, dzięki czemu nasze piwa wyróżniają się wyjątkowym smakiem i aromatem.

Wszystko rozpoczyna się w kadzi zaciernej. Podczas zacierania słodu, którego celem jest zupełny rozkład skrobi do cukrów i dekstryn, czyli przeprowadzenie nierozpuszczalnych substancji śruty w rozpuszczalne. W trakcie zacierania zadaje się różne temperatury na określony czas, aby umożliwić optymalne działanie enzymów (np. przerwa białkowa, maltozowa, scukrzająca).

Następnie w kadzi filtracyjnej oddziela się części stałe (tzw. młóto lub wysłodziny) od roztworu, czyli brzeczki (nastawnej). Filtracja zacieru jest procesem, w którym wysłodziny spełniają rolę materiału filtracyjnego. Odbywa się w dwóch fazach: spływ przedniej brzeczki (główny nalew) i wymywanie wysłodzin (wody wysładzające).
Brzeczka trafia do kotła warzelnego, gdzie się ją gotuje, dodając chmiel. Chmiele wpływające na smak i goryczkę dodaje się wcześniej, a te wpływające na aromat przy samym końcu gotowania. Procesy zachodzące przy gotowaniu brzeczki to rozpuszczanie i przemiana składników chmielu, wytwarzanie i wytrącanie związków białkowo-garbnikowych, odparowanie wody, sterylizacja brzeczki, zniszczenie enzymów, wzrost zabarwienia brzeczki, zakwaszenie brzeczki, wytwarzanie substancji redukujących, wpływanie na zawartość siarczku dwumetylu (DMS) i innych lotnych substancji w brzeczce.


Po warzeniu następuje tak zwane wybicie brzeczki, czyli wypompowanie jej z kotła warzelnego do kadzi osadowej, gdzie oddziela się od niej gorący osad. Jest to zarazem pierwszy element linii chłodzenia brzeczki. Przy chłodzeniu brzeczki, za pomocą płytowego wymiennika ciepła, zachodzi szereg procesów, które mają decydujący wpływ na szybkość fermentacji i dojrzewania. Oprócz schłodzenia brzeczki należą do nich wytworzenie się i optymalne usunięcie zimnego osadu oraz intensywne napowietrzanie brzeczki.

Ilość drożdży potrzebną do zapoczątkowania fermentacji można uzyskać z czystej kultury laboratoryjnej drogą propagacji. W hodowli czystych kultur drożdży rozróżnia się trzy etapy:

  1. Uzyskanie i wyizolowanie odpowiednich komórek drożdżowych,
  2. Rozmnażanie czystej kultury w laboratorium, aż do uzyskania 10 litrów brzeczki fermentującej pod pianą,
  3. Propagacja drożdży w browarze, aż do uzyskania ilości potrzebnej do nastawienia fermentacji w kadzi.

Brzeczka transportowana jest rurami do kadzi fermentacyjnych będąc po drodze chłodzona, gdzie zadaje się drożdże i zachodzi proces fermentacji, czyli konwersji cukrów zawartych w brzeczce do alkoholu i dwutlenku węgla. Trwa 12-14 dni. Możemy wyróżnić drożdże górnej i dolnej fermentacji. Użycie jednych lub drugich sprawia, że otrzymujemy podział na dwa podstawowe gatunki piwa. Aby wyprodukować 'lagera' potrzebne są drożdże dolnej fermentacji, które pracują w temperaturze 6-12 stopni Celsjusza. Natomiast użycie drożdży górnej fermentacji, pracujących w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza, da nam piwo typu 'ale'.

Po fermentacji młode piwo przepompowywane jest do tanków leżakowych gdzie zależnie od gatunku, spędza od 1 do 6 miesięcy. Podczas leżakowania jest wytwarzany naturalnie dwutlenek węgla, piwo się klaruje, uzyskuje odpowiedni stopień odfermentowania, a przede wszystkim w wyniku przenikania chmielu, słodu, alkoholu, nabiera właściwego, bukietu smakowo-zapachowego.

Po leżakowaniu piwo jest filtrowane przy użyciu ziemi okrzemkowej. Usuwane są zawiesiny i komórki drożdży. Piwo uzyskuje odpowiednią klarowność i połysk. Po filtracji piwo trafia do zbiorników pośredniczących w których przetrzymywane jest do momentu skierowania na linię rozlewniczą. Przed rozlaniem do butelek lub kegów piwo jest lub nie jest pasteryzowane. Pasteryzacja wydłuża czas na jaki piwo zachowuje swe recepturowe właściwości. Piwo rozlewane jest do butelek bezzwrotnych i zwrotnych o pojemności 0,3L, 0,5L, 2L, 3L oraz do 30 i 50 litrowych kegów. Ciąg technologiczny działu rozlewu butelkowego to: magazyn opakowań, wyładowarka, myjka, ekran butelek pustych, monoblok, ekran butelek pełnych, etykieciarka, załadowarka, paletyzator.

Z uwagi na regionalny charakter Browaru Witnica nasze piwa najłatwiej znaleźć w województwie Lubuskim, gdzie dostępne są niemal w każdym sklepie i lokalu. Aby jednak turyści odwiedzający nasz region, którzy poznali tu Piwa Lubuskie, mogli na co dzień cieszyć się ich smakiem, zadbaliśmy o dystrybucję do kilku sieci handlowych i ogólnopolskich hurtowni (KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ SIEĆ SPRZEDAŻY).


Lubuskie Muzeum Browarnictwa.

Każdy sam może się przekonać jak warzymy piwo w Browarze Witnica oraz poznać bogatą historię browarnictwa na ziemiach zachodnich. W powstałym kilka lat temu muzeum zgromadziliśmy wiele eksponatów, a niektóre z nich pochodzą jeszcze sprzed 1900 roku. Wszystkich, którzy chcą poczuć klimat naszego browaru oraz poznać tajemnicę warzenia piwa, zapraszamy do Witnicy.

Program zwiedzania obejmuje prezentację linii technologicznej (warzelnia, fermentowania, leżakownia, filtracja, pasteryzacja, rozlewnia), samego muzeum oraz degustację Piw Lubuskich.

Zwiedzanie dla osób indywidualnych jest możliwe w każdy poniedziałek o godz. 11, natomiast grupy zorganizowane (minimum 10 osób) mogą ustalić dogodny termin z kustoszem muzeum (tel. 605 033 785 lub 95 751 51 14).

Zwiedzającym umożliwiamy zakup naszych produktów.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez BotExpert24 Sp z o.o