MENU

PL | ENG| DE
Browar Witnica to strona dla pełnoletnich.

Strona https://browar-witnica.pl jest przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły 18 rok życia.

Nasz serwis korzysta też z plików cookies, w celu personalizacji wyświetlanych treści w serwisie oraz wyświetlania reklam tudzież zliczania statystyk.

Historia browaru

Historia Browaru Witnica rozpoczęła się w 1848 roku. Wtedy to do Witnicy przybył Ernst Ferdinand Handke, który zawodu piwowara wyuczył się w browarze sołtysa w Łagowie, i wydzierżawił, a w 1856 roku kupił, browar od rodziny Feuerhermów. Przez lata go rozbudowywał i unowocześniał, funkcjonując pod nazwą Stern Brau.

Browar w rękach tej rodziny pozostał do zakończenia II wojny światowej. W nocy z 3 na 4 lutego 1945 roku Niemcy ostatecznie opuścili Witnicę, a wkroczyła Armia Czerwona. Początkowo browar miał być zdemontowany i wywieziony do ZSRR. Na szczęście udało się temu zapobiec.

Pierwszym polskim kierownikiem witnickiego browaru został Adam Fiołka, a oficjalne przejęcie zakładu od Rosjan nastąpiło 15 września. Należy zauważyć, że browar szczęśliwie, bez uszczerbku przetrwał 2 wojny światowe. Przez kolejne kilkadziesiąt lat browar był zakładem państwowym i przechodził kolejno pod różne zjednoczenia, jednostki i kombinaty. Był związany m.in. ze Szczecinem, Bydgoszczą, Gorzowem, Kostrzynem, Zieloną Górą, czy Lubniewicami.

Początek lat 90-tych to prywatyzacja i zagrożenie ze strony dużych firm zagranicznych, które starały się piwa polskie eliminować, wykupując zakłady. Aby temu zapobiec przyjęto zasadę preferowania sprzedaży zakładów spółkom pracowniczym. W Witnicy szybko z tej szansy skorzystano i 1 kwietnia 1992 roku powstała spółka pracownicza, pod nazwą Browar Witnica Sp. z o.o. W tym roku wyprodukowano 47,5 tysiąca hektolitrów piwa.

W 1995 spółka zmieniła się w akcyjną i od tego czasu nazywa się Browar Witnica S.A. W tym roku zapoczątkowano wiele prac modernizacyjnych, m.in. zakupiono 26 tanków leżakowych, po 260 hektolitrów piwa każdy, filtr na ziemię okrzemkową i unowocześniono laboratorium. Browar Witnica musiał radzić sobie (i musi do dzisiaj) na trudnym, bardzo konkurencyjnym rynku. Zdarzało się, że dodatkowych trudności przysparzał również rząd, jak w roku 2000, kiedy zniesiono ulgi na akcyzę dla małych i średnich browarów, czy cła na piwa zagraniczne. Rosły ceny słodu i chmielu, a podwyżki były odczuwane głównie przez małe browary. W takich okolicznościach browary regionalne jeden po drugim były zamykane. W 2007 roku widmo likwidacji zajrzało w oczy również Browarowi Witnica. Zarząd stanął jednak na wysokości zadania i znalazł inwestora. Po kolejnych unowocześnianiach linii produkcyjnej, zmieniono również politykę firmy.

Dziś w Browarze Witnica stawia się przede wszystkiom na jakość produktów. Wsłuchujemy się w opinie i życzenia klientów, czego efektem jest nasza dzisiejsza, szeroka oferta, nad której rozszerzeniem cały czas pracujemy. Wykreowaliśmy i wypromowaliśmy markę LUBUSKIE, która wciąż zdobywa nowych zwolenników.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez BotExpert24 Sp z o.o